Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

24 Aralık 2022
Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

Güneş ışınları d vitamini içeriği ile insan sağlığına destek olmanın yanı sıra içerdiği radyoaktif özellikler sayesinde de ciddi bir tehdittir. Güneş ışınlarının savunmasız tene olan teması ile kırışıklık, ciltte lekelenmeler, yanıklar, cilt kuruluğu ve hatta cilt kanserine sebep olabilmektedir. Bu gibi etkilerden korunabilmek için düzenli güneş kremi kullanmalıyız.

 

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • 30 SPF ve 30+ SPF içeren güneş kremleri seçmeye özen göstermeliyiz. SPF “sun protection factor” yani güneş koruma faktörüdür. SPF 30 ve üzeri koruyuculuğu olan güneş kremleri cildi %95 ve üzeri oranında güneşin zararlı etkilerine karşı korur.
  • UVA ve UVB’ ye karşı koruyuculuğu olan güneş kremleri seçmelisiniz. UVA ve UVB ışınları güneşin uzun ve kısa dalga boyu ile dünyaya gelen ışınlardır. UVA ışınları ozon tabakasını geçerek ulaşan ve derinin altına bile etki edebilen zararlı ışınlardır. UVB ışınları ise ozon tabakasından emilerek geçer ve cildin sadece üst tabakasına etki eder. Ciltte yanık ve bronzlaşmaya neden olan ışındır.
  • Cilt tipinize uygun olan güneş kremini seçin. Cilt tipinize uygun olan güneş kremini seçmek cilt sağlığı için önemlidir. Örneğin cildiniz kuru ise nemlendirme özellikli, yağlı ise su bazlı bir güneş kremi kullanmalısınız.
  • Güneş kremi seçerken suya dayanıklı ürün almaya özen göstermeliyiz. Denize, havuza girmediğimizde bile terlediğimizi ve bunun da güneş kreminin etkisini azaltacağını unutmamalıyız.
  • Üretim ve tüketim tarihlerine dikkat etmeliyiz.

 

Güneş Kremini Nasıl Kullanmalıyız?

Güneş kremi kullanmadan dışarıya çıkmamamız gerektiğini artık biliyoruz. Güneş kremini sadece yazları değil güneşin zararlarından korunmak için kışları da düzenli olarak kullanmalıyız fakat kullanırken bazı detaylar var. Güneş kreminin emilmesi için güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremimizi sürmüş olmamız gerekiyor. Dışarıya çıkmadığımız zamanlarda bile güneş kremi kullanmanın cildimize ciddi faydaları vardır. Her 2-4 saat aralığında güneş kremini de yenilenmeyi unutmamalıyız. Güneş kremini plajda kullanıyorsak ise denize girmeden önce sürmeli denizden çıktıktan sonra tekrar yenilemeliyiz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.