Kış Aylarında Kullanılacak Vitamin Ve Takviyeler

24 Aralık 2022
Kış Aylarında Kullanılacak Vitamin Ve Takviyeler

Kış aylarında hastalıklara karşı kullanılabilecek vitamin ve takviyeler.

Kış ayları enfeksiyon hastalıkları, grip ve nezle gibi sağlık sorunlarının en çok artış gösterdiği aylardır bu sebeple bizlerin de en çok kendimize dikkat etmemiz gereken aylardır. Bu süreçte hastalıklardan kolayca kurtulabilir hatta hiç hasta olmadan bu süreci atlatabiliriz. Nasıl mı?  Tabi ki doğru beslenme ve takviyeler ile.

Kış aylarında hastalıklardan koruyan vitaminler;

C Vitamini

Kış aylarında en çok almamız gereken vitaminlerden olan c vitamini soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda ilk aklımıza gelen kurtarıcılardan olabilir. Bol miktarda c vitamini içeren portakal greyfurt mandalina limon gibi meyveleri bu süreçte tüketmeyi ve güvendiğimiz yerlerden temin edebileceğimiz takviye c vitaminlerini kullanabiliriz.

D Vitamini

Kış aylarında en çok mahrum kaldığımız vitaminlerden birisi de d vitaminidir. Kış aylarında vücudumuz güneşten mahrum kalır ve d vitamini eksikliği yaşamaya başlarız. D vitaminin vücudun kalsiyumu emmesinde büyük bir etkisi vardır d vitamini eksikliği yaşadığımızda vücut kalsiyumu ememez bunun sonucunda da bağışıklık sistemimiz düşebilir. Halsizlik, vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, saç dökülmesi, sürekli üşüme gibi belirtiler gözlemlenebilir bu etkilerden korunmak için kış aylarında d vitamini takviyesi almayı aksatmamalıyız.

Omega-3

Omega-3 vücudumuzun ihtiyacı olan sağlığımız için hayati öneme sahip mikro besinlerdendir. Omega-3 özellikle beyin fonksiyonlarımızın iyi çalışmasını sağlamanın yanında bağışıklığı güçlendirmesi, kemiklerin gelişimine katkı sağlaması, kalp damar sağlığına olumlu etkileri, depresyon, anksiyete, strese ve uyku kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Omega-3 ‘ün bu faydaları sebebi ile özellikle hamile, çocuk ve yaşlıların kullanımı önerilmektedir.

E Vitamini

Kış aylarında bağışıklık sistemimiz kadar etkilenen başka bir şey daha varsa oda cildimizdir. E vitamini de tam burada devreye giriyor kış aylarında oluşan cilt ve deri çatlakları, kuruluklara karşı cildimizi nemlendirerek bakım yaparken soğuğa karşı da korur.

Kara Mürver Nedir Faydaları Nelerdir?

Berry gurubundan olan kara mürver bitkisi ismini görüntüsünden almaktadır. Bol miktarda c vitamini ile birlikte A ve B vitaminlerini içermektedir. Antioksidan içeriği ile oldukça faydalı olan bu meyve ülkemizin birçok yerinde yetişebilmektedir. Sadece meyvesi değil çiçeği ve kabukları da kullanılmaktadır. Kara mürver bitkisinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkta birebirdir.
 • Beyaz kan hücrelerini artırdığı tespit edilmiştir.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Emziren annelerin sütünün artmasına destek olur.
 • İltihaplanmalara iyi gelir.
 • Mürver çiçeğinin ağrı kesici etkisi vardır bu sebeple mide hastalıklarında, üst solunum yolu rahatsızlıklarında, romatizma bel ağrısı gibi rahatsızlıklarda kullanılır.
 • Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Kabızlığa iyi gelir, İdrar söktürücüdür.
 • Depresyonu engeller ruh halini artırır.

Kara Mürver Nasıl Tüketilir?

Kara mürver bitkisinin birçok kullanım şekli vardır fakat işlem görmeden direk olarak tüketilmesi uygun değildir. Ham kara mürver kullanılacaksa eğer öncelikle kaynatmak veya kurutulmuş kara mürverlerden çay yaparak tüketebilirsiniz ayrıca kara mürver bitkisinden şurup veya pekmez yaparak tüketmek de mümkündür. Klinik ortamlarda ve testleri yapılarak üretilmiş kara mürver takviyelerini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sizin için en uygun ve güvenilir olan kara mürver takviyelerini Vevitamin sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

Kış Çayı Nedir Faydaları Nelerdir?

Kış çayı içerdiği çok sayıda ve çeşitli bitkiler ile diğer çay çeşitlerinden ayrılır. Genellikle içeriğinde ıhlamur, adaçayı, zencefil, kuşburnu, rezene, ekinezya, tarçın, nane, karanfil gibi bitkiler ile portakal, elma, limon gibi meyveler bulunmaktadır. Herhangi bir katkı maddesi içermemesi ve yumuşak içimli olması sebebi ile en çok tercih edilen geleneksel yöntemlerdendir. Yüksek miktarda antioksidan içeren bu çayın faydaları şu şekildedir;

 • Hastalıklara karşı korur ve iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır ayrıca burun akıntısına da iyi gelir.
 • Ağrı kesici özelliği sayesinde boğaz, baş ve solunum yolu rahatsızlıklarında kullanımı yaygındır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bademcik gibi iltihaplı rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.

 

Takviye gıdaları kullanmadan önce doktorumuza danışmamız gerektiğini unutmayalım.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.